Baterie
Bateria alkaliczna została wynaleziona przez amerykańskiego chemika Lewisa Urry'ego w 1959 roku w firmie Eveready Battery (obecnie Energizer). Jest to bateria jednorazowego użytku, bez możliwości ponownego ładowania. Nazwa tego typu baterii bierze się od alkalicznych (zasadowych) roztworów stosowanych w charakterze elektrolitu. Zasada działania baterii polega na reakcji chemicznej, która zachodzi pomiędzy cynkiem a tlenkiem manganu(IV). Współczesne baterie alkaliczne, dzięki technologicznym udoskonaleniom, mogą wytrzymać 40 razy dłużej niż oryginalny prototyp.

Zużyte baterie pozostawione same sobie na śmietniku mają szkodliwy wpływ na środowisko. Uwalniają one trujące związki chemiczne, które przedostają się do gleb i wód. Następnie metale ciężkie kumulują się w łańcuchach pokarmowych stwarzając zagrożenie dla nas - ludzi. Wrzucając baterie do wyznaczonych pojemników w naszej szkole chronisz środowisko. Poza tym za punkty zdobyte w programie REBA nasza szkoła może otrzymać ciekawe nagrody.

W naszej szkole prowadzona jest zbiórka baterii wszelkiego rodzaju: zaczynając od cynkowo-węglowych, przez cynkowo-manganowe, cynkowo-srebrowe, na litowych kończąc. Innymi słowy, zbierane są baterie używane wszędzie i na co dzień - do zasilania kamer, aparatów, pilotów, kalkulatorów czy telefonów komórkowych.